AKTUALITĀTES

Priecīgu jāņošanu!

INDIVIDUĀLĀS KONSULTĀCIJAS – MONODRĀMAS NODARBĪBAS

Dvēsele darbībā” – to tulkojumā nozīmē psihodrāma. Un monodrāma ir psihodrāmas paveids darbā ar vienu klientu.

Monodrāma ļauj savas problēmas risināt atraktīvi un radoši, izmantojot darbības metodes un teātra izteiksmes līdzekļus.

  • Kā labāk sevi iepazīt?
  • Kā attīstīt sevī spontanitāti?
  • Kā ieraudzīt jaunus risinājumus senām problēmām?

KAD: ir iespēja vienoties par sev vēlamu laiku.

ILGUMS: 1 stunda.

KUR: Rīgā, Etnas ielā 6.

Nodarbības vada sertificēts psihodrāmas speciālists Uģis Segliņš.

Tiks izmantotas psihodrāmas un sociometrijas metodes.

Pieteikties pa telefonu 29215360 vai e-pastu: ugis_s@inbox.lv

www.ugisseglins.lv

12 gadi psihodrāmā

   Savulaik, mācoties par psihodrāmas speciālistu, es nezināju, kurp mani šis ceļš aizvedīs. Bija tikai tā izjūta: cik tas ir aizraujoši, noderīgi un izzinoši – pētīt savu dzīvi ar teātra izteiksmes līdzekļiem! Arī tādā izrādē veidojas sižets; mizanscēnas; ir galvenā loma un palīglomas, ir simboliski iekārtota skatuve, ir rekvizīti, bet, galvenais, – ir urdoši jautājumi, kam pamazām var atrast atbildes.

  Tā nu ir pagājuši jau 12 gadi, kopš es arī pats vadu psihodrāmas grupas! Kādi ir bijuši šie 12 gadi?

   Tiem ir piemitis tāds kā rituāls. Cilvēki sanāk reizi nedēļā. Viņi var dalīties par to, ko citur izrunāt, iespējams, nevar. Viņi grib kaut ko jaunu saprast par savu dzīvi, varbūt viņus neliek mierā spēcīgas emocijas, gribas rast risinājumus tam, kas satrauc. Un tad tiek izspēlēta izrāde par viņu izvēlētiem tematiem. Nevis citi, bet viņi ir izrādes centrā, kura top tajā pašā brīdi, nezinot, pie kādām atskārsmēm tā vedīs. Grupa ir tas spēks, kas pārtop izrādes ansamblī; viņu pieredze ir tie spoguļi, caur kuru prizmu katrs var ieraudzīt kaut ko jaunu savās gaitās.

   Un mans uzdevums ir bijis vadīt šos procesus, rosināt iet jaunus ceļus, palīdzēt ieraudzīt negaidītas iespējas… Ir liels gandarījums par šiem gadiem! Jo ir bijusi iespēja piedzīvot to, kā mainās cilvēku dzīves, kad viņi tajās ielūkojas dziļi, atrod kopsakarības un uztausta risinājumus.

   Kas ir tās būtiskās atziņas?

   Psihodrāmas grupa palīdz tās dalībniekiem veidot labākas attiecības ar citiem arī ikdienā. Darbs grupā ir kā treniņš, kā iespēja.

   Ir cilvēki, kuriem ir vajadzīgs laiks, lai vispār celtu gaismā savus sasāpējušos jautājumus. Dažkārt šī saņemšanās prasa mēnešus. Un dažkārt ir problēmas, kurās ir grūti atzīties ne tikai citiem, bet arī sev. Formulējot savas domas un uzskatus, rodas lielāka skaidrība. Tā ir kā tāda atbrīvošanās no ilgi stieptām nastām, kuras beidzot var atstāt pagātnē.

   Viens no centrālajiem jautājumiem, ar kuru biezi nākas sastapties, ir zems pašvērtējums. Cilvēkiem ir grūti apzināties to labo, kas viņos ir. Psihodrāmas grupa ir tāds spogulis, kas skaidri parāda katra stiprās puses, resursus un iespējas.

   Bieži vien tagadējo grūtību pamatā ir agrāk neatrisināti jautājumi, kas radušies jau bērnībā. Kad sāk vētīt pagātnes bagāžu, izrādās, ka vesela rinda mūsu rekciju ir iesakņojušās jau sen un neapzināti tiek atkārtotas atkal un atkal. Kad to saprot, daudz kas mainās. Pagātni psihodrāmā var “pārrakstīt”.

   Vēl viens fenomens – dažkārt mums šķiet, ka mūsu problēmas ir unikālas, tikai mums vieniem piemītošas, un tās ir pašas briesmīgākās, kādas var būt. Grupā, izdzirdot citu pieredzes stāstus, mēs atskārstam, ka mēs savos sāpīgajos jautājumos neesam vieni paši. Tas rada pleca sajūtu.

   Un vēl – psihodrāma ir piedzīvojums. Tajā mēs iesaistāmies gar ar savu prātu, gan ar savām emocijām, gan ķermeni. Tāpēc, iekustinot sevi visu, mēs maināmies daudzējādi – sāk atbrīvoties iestrēgušas emocijas; mēs sākam apzināties, no kā prāts mūs sargā; un bieži vien tieši ķermenis atceras piedzīvoto un atgādina par to ar savu saspringumu vai citām somatiskām izjūtām.

  Nu ko, psihodrāmas grupām 13. sezona sāksies septembrī. Arī Jūs esat laipni aicināti piedalīties šajā piedzīvojumā!

Turies, Ukraina!

Virtuāla atbalsta grupa “DVĒSELE DARBĪBĀ”

   Šis ir laiks, kad cilvēki nevar tikties. Taču vajadzība pēc cilvēciskas tuvināšanās pieaug. 

  Esmu psihodrāmas grupu vadītājs un šobrīd veidoju virtuālu atbalsta grupu ar psihodrāmas elementiem. Ir iespēja pieteikties tiem, kam ir interese un izpratne par grupu darbu un ir vajadzība pēc atbalsta.

   Būs iespēja tikties reizi nedēļā, būt uzklausītiem, iesaistīties psihodrāmas vingrinājumos un būt par iedrošinājumu cits citam.

   Laiks – trešdienu vakari no 18:30 līdz 20:00. Vieta – ZOOM virtuālā vide.

  Nodarbības sāksies tad, kad būs pieteikušies 6 interesenti.

  Atrakstiet, ja ir interese!

 Mana e-pasta adrese: ugis_s@inbox.lv

  Tiem, kas būs gatavi piedalīties nodarbībā, nosūtīšu virtuālo saiti ZOOM vidē uz e-pastu.

                                                   Ar cieņu, Uģis Segliņš

                                                    (psihodrāmas speciālists)

Es jūtos… OPTIMISTS

"Es jūtos" – reps dzejā un otrādi

Kā labāk? Poēzijā vai repā izstāstīt kā "Es jūtos"?Gints Gints Grāvelis ir #OPTIMISTS un Uģa Segliņa Ugis Seglins dzejoli var atskaņot abējādi!Zināšanai*Reps ir vokālā izpildījuma veids un no parastās poēzijas atšķiras ar to, ka reps tiek lasīts ar muzikāli – instrumentālu pavadījumu./Vikipēdija/Un vēl**Izrāde "Optimists" sastopama uz kultūras centru skatuvēm joprojām.Te būs: https://www.bilesuparadize.lv/performances/performance/15028#pannasteatris #Ādaži #Valmiera #Rīga #Jelgava #Cēsis

Posted by Izrāžu apvienība "Panna" on Ceturtdiena, 2018. gada 27. septembris

Novembra žurnālā “36,6° C”

Novembra žurnālā “36,6° C” izsakos par lomām dzīvē. Piesaucot psihodrāmas lomu teoriju.

Paldies žurnālistei Guntai Taborei un fotogrāfam Matīsam Markovskim par sadarbību!

No raksta “LOMAS DZĪVĒ”

   “Arī ikdienā – mēs taču nemitīgi noņemamies ar savas dzīves bildes apstrādi un rediģēšanu. Vai nu iekrāsojam to melnbaltu, nedo’ Dies, mellu. Vai tieši otrādi – pindzelējam to rozīgos toņos.

   Vai arī sparīgi noņemamies ar sava mūža gājuma pārrakstīšanu, nemitīgi tajā izceļot vai notušējot notikumus un detaļas. Atbilstoši sava laika ritam, briedumam, viedumam vai vienkārši – sirdsmieram.

   Vismaz tik daudz ir mūsu varā – apstrādāt un rediģēt – arī tad, kad bilde šķiet jau nemainīgi gatava un āmen. Starp citu, tieši to arī palīdz veikt dvēseles dziedinātāji – cenšas samierināt mūs ar mums pašiem.”

Intervija žurnālā “Mezgls”, 2015, 4.

Uģis Segliņš intervijā Leldei Stumbrei žurnālam “Mezgls”, 2015, 4

Studējis Latvijas Universitātē žurnalistiku, dramaturgs, Rakstnieku savienības biedrs, sarakstījis un tulkojis lugas, dziesmu tekstus, strādājis Dailes teātrī par Literārās daļas vadītāju, tagad – lektors, beidzis “Moreno institūtu Latvijā”, vada  psihodrāmas grupas.

VAKAR, ŠODIEN, RĪT…

    Kāpēc Tu devies studēt psihodrāmas terapiju un, galvenais, – kāpēc nolēmi nodarboties ar to profesionāli? Vai tas tomēr nav saistīts ar to, ka tu ļoti ilgus gadus strādāji Dailes teātrī par literāro daļu, pats esi rakstījis lugas un, saprotams, par drāmu teātra mākslas nozīmē tev ir konkrēts viedoklis un zināšanas.

Ikviena cilvēka dzīvē pienāk brīži, kad pastiprināti nākas meklēt atbildes uz grūtiem dzīves jautājumiem. Bieži vien tie saistīti ar krīzēm, strupceļiem, vajadzību pārsijāt vērtības…Arī man, protams, ir bijuši šādi periodi. Vieni cilvēki meklē palīdzību, citi turpina izlikties, ka viss kārtībā. Es pirms 8 gadiem sāku apmeklēt “psihodrāmas grupu”, jo kāds labs cilvēks viedā kārtā teica, ka šī psihoterapijas metode man būs pati piemērotākā. Iespējams, tik tiešām – tolaik strādāju teātrī par literārās daļas vadītāju un psihodrāma stipri vien ir saistīta ar drāmu un teātri. Tas nudien izrādījās liktenīgi. Es ne tikai samērā ātri pats atguvos no depresijas, bet nolēmu psihodrāmu apgūt profesionāli un palīdzēt citiem. Iestājos “Moreno institūtā Latvijā” un vairāk kā 5 gadus mācījos. Tagad esmu ieguvis diplomu un praktizēju.

Kas tad man patīk psihodrāmā? Tas, ka cilvēks var ieraudzīt savu dzīvi no cita rakursa: iejusties dažādās lomās, paskatīties uz sevi no malas, izprast daudzu savu problēmu saknes, tikt klāt zemapziņā slēptiem procesiem, kas traucē pilnvērtīgai eksistencei te un tagad.

   Mūsu valstī psihoterapeiti, man šķiet, nav pārāk populāri vai… pieprasīti. Cilvēki ar savām iekšējām depresijām un problēmām tiek galā kaut kā paši. Jeb tas ir mīts, un cilvēkiem psihoterapija ir nepieciešama?

Manuprāt, psihoterapeiti ir ļoti pieprasīti. Un, paldies Dievam, ir gana daudz cilvēku, kas ne tikai apjauš savas problēmas, bet arī tās risina. Taču diemžēl daudz vairāk ir to, kas labāk cieš vai “saņemas” vai aizmirstas – alkoholā, darbā, lai tikai nebūtu jādzīvo pašam sava dzīve. Tāpēc dažkārt gribas teikt: ja jūtaties garīgi un emocionāli slikti, meklējiet palīdzību – redzēsit, kā mainīsies jūsu ieskati un dzīves kvalitāte.

   Man liekas, ka psihoterapeits ir tāds  „dīvāniņa” sarunu biedrs, no kura lielas jēgas nav. Vismaz mums, sievietēm, tāds it kā nav vajadzīgs, jo mēs izkratām viena otrai sirdis un ejam atkal tālāk.

Nu, runājot par dīvāniņiem, psihodrāma ir ļoti kustīga psihoterapijas metode, tur nav nekādas “sēdēšanas uz dīvāniņiem” – lietas tiek skatītas darbībā, lomās, un ne tikai vienā, bet pat vairākos cēlienos…  No vienas puses, kratīt sirdi draugiem un paziņām ir labi, taču ne par visiem jautājumiem esam gatavi runāt ar sev tuvajiem. Bieži vien, iespējams, arī nevajadzētu uzkraut viņiem nastas, kas draudzību var arī krietni padeldēt. Turklāt, ja būsim godīgi, tad daudzu problēmu saknes slēpjas tieši vistuvākajos cilvēkos. Bet es piekrītu, ka draudzīgu cilvēku loks un atbalsts ir milzīga, neaizstājama vērtība.

   Vai tas ir saistīts ar to, ka teātrī, uz skatuves, lugā arī savā ziņā notiek šī drāmas terapija, kurā skatītājs taču ierauga kaut kādu, parasti psiholoģisku, problēmu un viņam ir iespēja attiecināt to uz savu dzīvi un pēc tam domāt un vērtēt arī no sava skatupunkta. Varbūt tieši tādēļ teātra māksla joprojām ir tik populāra, jo skatītājs redz uz skatuves dzīvus cilvēkus te un tagad, ar viņu problēmām…

Jā, šī vēlme izdzīvot neizdzīvotās dzīves, pabūt tur, kur nav būts, ieskatīties tajā, ko pašam nav lemts piedzīvot… Psihodrāmā notiek līdzīgi procesi. Jaunas apjausmas par sevi, emocionāla katarse… Viens no atklājumiem psihodrāmas grupā parasti ir tas, ka viena cilvēka problēma, izrādās, ir aktuāla arī citiem. Bieži vien cilvēkam liekas, ka viņa sāpe ir smagākā un trakākā un, dzirdot par citu pieredzi, nāk atskārsme, ka citiem mēdz būt vēl daudz smagāk un ka sava problēma salīdzinot, iespējams, vēl ir ļoti maiga.

Tu teici, ka psihodrāmas terapija ir kaut kas dziļāks. Kādā nozīmē?

Psihodrāma ir dziļa metode tāpēc, ka tā tiecas skatīt cilvēka uzdotos jautājumus ne tikai tagadnē, bet pētīt tos arī pagātnē un kopsakarībās. Bieži vien, izceļot no zemapziņas kādus dziļus nospiedumus, tie zaudē savu ārdošo spēku. Apzināti procesi vairs nav tik bīstami kā neapzināti. Un psihodrāmā dota iespēja izspēlēt “senu dziesmu jaunās skaņās”. Tad arī agrākie nospiedumi pamainās.

Vai „lomu spēles”, kas notiek šajā terapijā nav kaut kas līdzīgs „dzīve ir teātris”? Mēs taču sākam spēlēt lomas, tikko izejam no mājas – uz ielas, tramvajā, veikalā, ar draugiem, ar nepazīstamiem cilvēkiem – katrā vietā atkal cita „loma”.

Tieši tā – cilvēks sastāv no daudzām lomām. Un bieži vien konflikti veidojas tieši starp lomām – gan iekšējie, gan ārējie. Ja to apjauš, tos var iemācīties risināt. Visbiežāk pieauguša cilvēka uzvedība ir cieši saistīta ar viņa audzināšanu bērnībā. Tagadne ir senāk piedzīvotā atblāzma. Ja mēs izspēlējam sev emocionāli būtiskus pagātnes notikumus, mainās mūsu skatupunkts uz tagadnes notikumiem. Cilvēki kļūst spontānāki, radošāki, viņi ir atbrīvojušies no liekām pagātnes nastām, vairāk saprot savas jūtas, labāk komunicē ar citiem…

Vai tu šajās nodarbībās nejūties mazliet gan kā režisors, gan kā dramaturgs? Tās „lomu spēles” ir tādi mazi iestudējumi? Tas varētu būt ļoti radošs process, vai ne?

Un es par to ļoti priecājos. Psihodrāmas sesijā mēs izspēlējam lugu, kas top tajā brīdī, radām iestudējumu, kura mizanscēnas, tēlotāju sastāvs un noformējums rodas mirklī, kad iestudējums tiek rādīts. Tas ir neiedomājami aizraujoši!